Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Viceministras E. Meilūnas: dvišalė prekyba su Pietryčių Azija išaugo 60 proc.

Sukurta 2022.10.17 / Atnaujinta 2022.10.17 13:47

Spalio 17 dieną Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Pietryčių Azijos ministrų forume užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas teigė, jog būtina stiprinti bendradarbiavimą su bendramintėmis Pietryčių Azijos regiono šalimis bei bendromis pastangomis atremti Rusijos karo prieš Ukrainą ir ekonominės prievartos keliamus iššūkius tarptautinei prekybai. E. Meilūnas taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvos rinkų diversifikavimas – sėkmingas. Pasak jo, dvišalė prekyba su Indijos-Ramiojo vandenyno regiono šalimis per metus išaugo net 60 proc., o tai didina ir šalies ekonominį atsparumą*.

Forume viceministras E. Meilūnas teigė, jog Rusijos karas prieš Ukrainą sukėlė milžiniškus neigiamus padarinius po Covid-19 pandemijos siekiančiai atsigauti tarptautinei prekybai. Todėl E. Meilūnas pabrėžė rinkų diversifikavimo svarbą ekonominio atsparumo didinimui.

„Lietuva siekia plėtoti ekonominius santykius su Pietryčių Azijos regiono šalimis, ypač – aukštos pridėtinės vertės sektoriuose. Prekybos tendencijos patvirtina, jog pastangos atsiperka: nuo pernai metų dvišalė prekyba su regiono šalimis išaugo net 60 proc.“, − sakė viceministras.

Viceministras taip pat akcentavo, kad dėl tarptautinės prekybos trikdžių ir ypač išaugusių maisto ir energijos išteklių kainų atsakomybė tenka Rusijai. Žmonės ir verslas už Rusijos agresiją prieš Ukrainą moka itin didelę kainą.

Prekybos problemas gilina ir dažnėjantys ne-rinkos ekonomikų taikomi ekonominės prievartos atvejai. Anot viceministro, ekonominė prievarta negali būti toleruojama, į ją būtina atsakyti bei taip apsaugoti laisvą prekybą. 

Spalio 17-18 dienomis Hanojuje, Vietname, vykstančiame EBPO Pietryčių Azijos Ministrų forume dalyvauja EBPO ir ASEAN ministrai, verslo ir ekonominės plėtros agentūrų atstovai. Šių metų forumo pagrindinė diskusijų tema – tiekimo grandinių atsparumo didinimas, EBPO ir Pietryčių Azijos regiono vyriausybių bei verslo bendradarbiavimo stiprinimas. EBPO Pietryčių Aziją įvardija kaip prioritetinį regioną savo bendradarbiavimui.

 

Informacija žiniai:

- Lietuviškos kilmės prekių eksportas į 10 Indijos-Ramiojo vandenyno šalių (Australija, Japonija, Indija, Pietų Korėja, Singapūras, Indonezija, Taivanas, Vietnamas, Malaizija, Tailandas) 2022 m. sausio-rugpjūčio mėn. išaugo 60% palyginus su atitinkamu 2021 m. laikotarpiu (atitinkamai nuo 313 iki 502 mln. EUR).

- Lyginant tų pačių periodų bendrą eksportą į minėtas 10 Indijos-Ramiojo vandenyno šalių, stebimas 58% augimas (nuo 378 iki 597 mln. EUR).

- Importas iš 10 Indijos-Ramiojo vandenyno šalių taip pat auga. 2022 m. sausio-rugpjūčio mėn., palyginus su atitinkamu 2021 m. laikotarpiu, importas iš 10 minėtų Indijos-Ramiojo vandenyno šalių augo 56% (nuo 284 mln. iki 442 mln. EUR).