Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

lrt.lt: „Brexitas“: ar po 72 dienų lietuviams teks grįžti namo?

Sukurta 2019.01.16 / Atnaujinta 2019.01.17 11:07

„Brexitas“ varo lietuvius namo, iš Lietuvos – britus, tačiau niekas nežino, kuo viskas baigsis. Gal „Brexito“ išvis net nebus, mat bus rengiamas dar vienas referendumas? Tai vienas iš kelių scenarijų, kuris yra svarstomas, kai Didžiosios Britanijos parlamentas atmetė premjerės Th. May su ES suderėtą susitarimą. Tačiau kiek mums kainuotų Didžiosios Britanijos pasitraukimas iš ES be jokio susitarimo? „Dienos temos“ studijoje – užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Chrisas Butleris, britas, gyvenantis Lietuvoje, Didžiosios Britanijos prekybos rūmų valdybos pirmininkas. 

– Jūs esate britas, gyvenantis Lietuvoje. Kaip jūs gyvensite po 72 dienų? Tai tas laikas, kai turėtų įvykti „Brexitas“.

Ch. Butler: Aš santūriai žiūriu į šitą klausimą. Galiu pasakyti, kad galbūt šiuo metu esu labai patenkintas, kad Lietuvoje gyvenu, o ne Britanijoje. Bet neturiu abejonės, kad netgi „kietojo“ „Brexito“ atveju bus galima ir toliau britams Lietuvoje gyventi ir lietuviams gyventi Britanijoje. 

– Niekas jūsų nevarys iš Lietuvos, nesijaučiate varomas, ir niekas lietuvių nevarys iš Britanijos, nors dabar jau skelbiama, kad kai kurie lietuviai iš tiesų nerimauja. O štai vyriausybė šiandien išplatino pranešimą: „Atvažiuokite čia – visiems vietos yra.“

Ch. Butler: Nieko blogo nematau dėl tokio pranešimo, tiktai konstatuoju faktą, kad žiūrint, kiek milijonų Britanijos piliečių gyvena ES, tai nemanau, jog pavojus yra, kad Britanijos vyriausybė paskelbs, jog dabar visus ES piliečius turi išvaryti iš šalies. Maksimum, kas gali būti, – galbūt bus reikalaujama papildomos registracijos.

L. Linkevičius: Apie 3 mln. ES piliečių gyvena Jungtinėje Karalystėje ir maždaug pusė tiek Jungtinės Karalystės piliečių gyvena Europoje, didžioji dalis Ispanijoje, turi nekilnojamojo turto. Jūs visiškai teisus, interesai abipusiai, kad apsaugotų teises.

– Ministre, kodėl vis dėlto baiminamasi to „kietojo“ scenarijaus – Didžiosios Britanijos pasitraukimo be susitarimo, kaip vieno didžiausius nuostolius atnešančio?

L. Linkevičius: Suprantate, kas šiek tiek mąsto arba skaičiuoja, arba turi verslą arba bankus, bankų sektorius, ir toje pačioje Britanijoje, Chrisas turbūt neleis man pameluoti, tikrai žiūri su tokiu siaubu, nes tai bus tam tikras chaosas ir labai daug neapibrėžtumo. Čia tikrai visiems blogai: ir ES blogai, bet ypač blogai Jungtinei Karalystei. Todėl to niekas kaip ir nenori. Bet dabar po balsavimo parlamente, aišku, to išėjimo be susitarimo tikimybė yra stipriai padidėjusi, tačiau būtų netiesa, jeigu pasakytume, kad kitų variantų nėra. Yra ne vienas variantas.

– Vis dėlto kokį jūs įsivaizduojate variantą, labiausiai tikėtiną įvykti? Kokia jūsų nuotaika?

L. Linkevičius: Nuotaika tokia, kad šios sudėties parlamentas, jeigu kalbėtume apie lyderį opozicijos, tai jis yra tas „breksitininkas“, ir dabartinė vyriausybė to irgi neslepia, jie laiko, kad tai jų pareiga išvesti Jungtinę Karalystę iš ES. Labai sunku ginčytis, jeigu jie taip supranta. Mano akimis žiūrint, nenoriu nieko įžeisti, vyksta toks viešas iškilmingas savo šalies niokojimas. Nes įsivaizduojama, kad pasekmės labai sunkios, bet vis tiek visi tuo keliu eina. Bet kodėl sakau, kad neaišku, nes ypač tarp leiboristų, apklausos vyko neseniai, 70–80 proc. mano, kad reikia antrojo referendumo. Ir mano su tam tikru pagrindimu, kad iš tikrųjų tie, kurie balsavo, gal nelabai buvo įsigilinę, neturėjo tos informacijos, dabar jos žymiai daugiau.

Labai sunku pasakyti, kas įvyks. Gali būti visko. Pirmiausia turime sulaukti šį vakarą nepasitikėjimo Th. May  balsavimo. Vėlgi tikimybė, kad ji išliks, bet reikėtų sulaukti, ir tada labai per trumpą laiką ji turi pateikti tiek savo parlamentui, tiek ES variantus, kuriuo keliu Britanija eis. Mes dabar laukiame iš Jungtinės Karalystės būtent to matymo, ką ketina daryti, ko nori siekti, ir tada toliau bus diskutuojama.