Temos Žymėti visasAtžymėti visus

linas linkevicius.JPG

Užsienio reikalų ministras

Linas Linkevičius

Ministro darbotvarkė cv Twitter
Naujienos Spausdinti RSS

Linkevičius: jei ieškotume logikos – Britanijos ir Europos skyrybų nebūtų, delfi.lt, 2019 m. kovo 12 d.

Sukurta 2019.03.12 / Atnaujinta 2019.03.13 11:36

Gali būti, kad jau rytoj žinosime kokį išstojimo iš Europos Sąjungos kelią renkasi Didžioji Britanija. Bet kuriuo atveju Europos ir Britanijos skyrybų procesas įstrigo – koks blogiausias scenarijus?

DELFI Dėmesio centre: užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius, politologas Ramūnas Vilpišauskas, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime narys Laurynas Kasčiūnas. Taip pat vaizdo skambučiu – diplomatas Vygaudas Ušackas.

– Britanijos parlamentas, tikėtina, gali balsuoti šiandien 21 val., gali būti, kad balsuos ir vėliau, ir kitą dieną. Koks blogiausias scenarijus, ministre?

L. Linkevičius: blogiausias scenarijus, čia niekam ne paslaptis, jeigu Jungtinė Karalystė pasitrauks iš ES be susitarimo.

– Ką tai reiškia? Ar pasitraukimas be susitarimo reiškia ir tai, kad gali būti atidedamas išstojimas vėlesniam laikui?

L. Linkevičius: ne, tai reiškia, kad kovo 29 d. Jungtinė Karalystė palieka Europos Sąjungą neturėdama jokių papildomų privilegijų, teisių – kaip trečia šalis. Ir ateityje turės nuo nulio pradėti megzti santykius su bendrija.

– Ar jūs tikite tokia galimybe? Ar tai realu?

L. Linkevičius: tikėjimas čia ne taip svarbu. Visi tikimės, kad bus kuo geriau, bet iš tikrųjų ruošiamės visiems variantams. Jeigu tas pasitraukimas be susitarimo buvo labai aktualus, tai dabar vėl kyla visokių dvejonių. Jeigu dabar bus atmestas susitarimas, o taip tikrai gali būti, nes generalinis prokuroras pateikė tokią teisinę išvadą, kuria dar kartą priminė, kad garantijų jog neįstrigs ES globos spąstuose – nelabai yra. Vargu ar tai įtikins skeptikus iš abiejų pusių Britanijos parlamente. Prisiminkime, kad ankstesniame balsavime atmetusiųjų susitarimą buvo beveik dvigubai daugiau negu jį palaikiusių. Taigi labiausiai tikėtina, kad ir dabar bus balsuojama prieš. Tada trečiadienį bus balsuojama dėl to, ar parlamentarai sutinka su pasitraukimu be susitarimo. Čia vėlgi prognozuojama, kad greičiausiai tam nepritars. Tuomet dar kitą dieną turėtų būti balsavimas dėl vyriausybės įgaliojimo prašyti išstojimo termino pratęsimo. Čia vėl gali būti įvairios dėlionės. Žinome, kad artėja Europos Parlamento rinkimai, dėl to tas pratęsimas turėtų būti trumpas – pavyzdžiui, iki gegužės 23 d. Nes jeigu būtų ilgesnis – EP susidurs su teisinėmis kliūtimis. Juk visos šalys turi būti atstovaujamos – taip pat ir Jungtinė Karalystė privalėtų organizuoti rinkimus. Taip kad rūkas virš Londono tvyro gana tirštas.
 

Naujienlaiškio prenumerata